Jak se zbavit únavy

8. 12. 20240

Únava a jak se jí zbavit? Máme před sebou poslední čtyři neděle do konce roku 2024. Vánoční šílenství je na vzestupu a ty máš pocit, že už fakt nemůžeš. Mimo každodenních povinností klasického trojkomba pračka-suška-myčka, je tu už týden advent.

Marně přemýšlíš, co že letos dostanou na Vánoce všichni tobě blízcí, včera ti kdosi vyrazil dech, co chceš pod stromeček ty? Sousedka už má napečeno. Chlubila se tuhle v obchodě, že má deset druhů cukroví. Ty máš v krabici od bot na skříni napůl snědené, neslepené linecké. Prý má i uklizeno. Navíc jí to i věříš, když vidíš v oknech svítit dekorace. Všude zní koledy a ty, namísto duchovní přípravy na Vánoce, prožíváš v době rozjímání a dobročinnosti jen pocit vyčerpání, odloučení a samoty. Dcera včera večer přišla s tím, že dneska ráno jede vlakem na rande do Ústí nad Orlicí a že ji máš v devět večer vyzvednout v Brně. Skvělé. A zítra brzy ráno do práce. Už i tam máte stromeček.

Poznáváš se? Jak z toho ven?

Přestávka je zlatý klíč

Pamatuješ si na školu? Zvoní! Mám chvilku klidu. Sice se musím nachystat na další hodinu, ale teď zvoní! A učitel už na mě nemůže. Dám si svačinku, chvilečku klidu. Proč teď ignoruješ to, co ti kdysi tak dobře fungovalo?

Pauza je ztráta času

Když budu pracovat a makat pořád a teď, ušetřím si čas a budu to mít dříve hotovo. Opravdu?! Celý dospělácký život je přece o tom, že nikdy nic hotovo není. Že sotva skončí jeden úkol, musíme naskočit do druhého. A pak i ta vytoužená dovolená je málokdy skutečným odpočinkem. Copak už jsi zapomněla na to, co ti kdysi tak dobře fungovalo? Deset minut přestávky ti umožní otřepat se z úkolu a obnovit soustředění. Umožní ti načerpat síly na úkol další.

Úkol je důležitější

Jsi neustále přetížena úkoly, které se zdají být naléhavější než odpočinek. Vždyť přece odpočinek není důležitý. Odpočinu si doma. Tam se sice musím vrhnout na celou domácnost a obstarat rodinu, ale jsem doma. To se přece počítá jako odpočinek. Odpočinu si v noci. A jo vlastně, já ještě musím pro tu dceru na nádraží. Co se stane, když si po nějakém bloku úkolů dáš deset minut pauzu? Kdo ti říká, že tenhle další úkol je důležitější než tvá potřeba odpočinku?

Pocit viny

Sousedka má už uklizeno, nazdobeno, upečeno. Jak to, že já ještě ne? Přece si teď nemůžeš vzít čas sama pro sebe, musíš zabrat. Díky technickým vymoženostem, technologiím, postupům, chemii a všemu dalšímu jsme efektivnější v činnostech, než naši rodiče a prarodiče. Uděláme toho víc za kratší čas. A přesto, oni měli v práci pauzu. Našli si doma čas na deset minut s cigaretkou. Co je důvodem toho, že cítíš pocit viny, když si chceš dát deset minut pauzu?

Náš mozek je nesmírně skvělý vynález. Vysoce efektivní nástroj, který doposud nebyl překonán vzhledem ke své komplexnosti a efektivitě. Přesto ale má jednu nevýhodu. Na rozdíl od stroje odpočinek potřebuje. A nemyslím tím odpočinek ve smyslu spánku, postačí i těch deset minut klidu, pocitu bezpečí, po odvedeném úkolu. Ano, člověk může fungovat i bez přestávky. Ale značně se to projeví na poklesu produktivity, vzniku pocitu stresu. Tohle všechno nakonec vede k vyhoření. Přitom stačí znovu objevit ten starý návyk ze školy.

Co nefunguje?

Máš přestávku? Jdeš do toho? Skvěle! Jen si uvědom, že přestávka musí být opravdu přestávka. Sociální sítě navržené a léty zkoumání vyladěné tak, aby maximalizovaly naši pozornost prostřednictvím neustálého vyplavování dopaminu, rozhodně nejsou kvalitní přestávkou. Neustálé vyhledávání dopaminových odměn vede ke snížení citlivosti našich mozkových receptorů. To znamená, že k pocitu uspokojení, potřebujeme více a více stimulace. A bez neustálého přístupu k takové stimulaci přicházejí pocity frustrace, úzkosti a demotivace. Vyhni se mobilu. Dej ho do šuplíku, vypni zvonění a notifikace, ať s každou jednou z nich neunavuješ svůj mozek ještě víc.

Opravdu si zasloužíš přestávku dřív, než až to všechno uděláš! Myslím, že o tom píšu dost často – k velkým věcem vede cesta skrze malé krůčky. Netrvej na tom, že nejdřív musíš dokončit celý úkol. Prostě si dej pauzu po dokončení jedné věci. Chceš uklidit kuchyň? Fajn, máš už vydrhnutou troubu? Dej si chvilku přestávku. A nemusí to být právě deset minut. Zastav se, podívej se na to, co máš právě za sebou a sama sebe pochval za dobrou práci.

„Ještě musím umýt sporák, naskládat myčku, utřít linku, pak vysát, vytřít … přestávku si dám později.“ Ne, nedáš. To později totiž nikdy nepřijde. Dej si ji teď. Hned. A jestli ti nejde plánovat přestávky po dokončené menší činnosti, jednoduše si nastav minutku, třeba na 50 minut. Až se ozve, odlož co máš v ruce a dej si  10 minut pauzu.

Jak se zbavit únavy?

Vypěstuj si návyk k odpočinku. K přestávce. Dopředu plánuj své přestávky jako součást své práce. Opravdu stačí pár minut na to, aby ses zbavila pocitu únavy. A jak efektivně v deseti minutách odpočívat? Můžeš to udělat teď hned!

  • Plánuj svůj odpočinek: nastav si minutku, ideálně kdekoliv jinde než na telefonu.
  • Protažení těla: Vstaň, projdi se po místnosti, protáhni si záda a paže, jdi na 10 minut ven.
  • Dechové cvičení: zhluboka se nadechuj nosem na 4 sekundy, zadrž dech na 4 sekundy a vydechuj 6 sekund.
  • Meditace nebo vizualizace: Zavři oči a představ si klidné místo, kde se cítíš bezpečně a uvolněně.
  • Příjemná aktivita: Udělej si čaj, nebo kávu, podívej se z okna nebo poslouchej oblíbenou píseň.

Pozoruj, jak ti bylo, jak ti je, co se změnilo

Vzpomeň si a uvědom si, jak ti bylo před a jak je ti po přestávce. Co se změnilo? Cítíš se o moc lépe, že? Pocit vyčerpání ustoupil pocitu uvolnění. Máš o moc víc sil vrhnout se na další úkol. Představ si, že takovýhle pocit můžeš zažívat několikrát denně. Jak ti to zní?

Odpověz si na otázku: Co mi brání v tom, několikrát denně se takto zastavit, odpočinout si a jak se s tím vypořádám?

Dělej si pravidelné přestávky několikrát denně. Zkus to třeba týden. Nestojí to nic a efekt je okamžitý! A co teprve efekt dlouhodobý! Dost možná už po týdnu zjistíš, že jsi více klidná, uvolněná a že navzdory blížícím se Vánocům si skutečně užíváš dobu adventu.

A víš co? Funguje to nejen o Vánocích!

Tréninková desetiminutovka na závěr

Máš ještě kartičky negativních emocí z předchozího článku? Pokud ano, vyskládej si co nejvíce kartiček pocitů, které právě teď cítíš. Pokud ne, nevadí, pokus se na prázdný list papíru co nejvíce negativních emocí, které teď cítíš, napsat.

Jdi se na deset minut projít ven. Nevadí, že je tam ošklivo a zima, dobře se obleč a jdi.

Až se vrátíš, znovu si pročti své negativní emoce a odlož nebo vyškrtej ty, které už nejsou aktuální. Uvidíš, kolik jich najednou zmizí!

10 minut ke změně

Každou neděli zdarma do e-mailu jedna malá inspirace k velké životní změně.
A od pondělí se do toho můžeš pustit.

  Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Komentuj

Tvá e-mailová adresa nebude zveřejněna. Required fields are marked *