Jak najít vnitřní klid

20. 7. 20250

A je to tu, říkáš si, definitivně padl na dno a začíná dráhu ezoterika. Buď v klidu, zas tak horké, jak letní večer bez mojita, to nebude. Myšlenka toho, jak najít vnitřní klid, je sice už dost zprofanovaná. Často zaměňovaná za očividné pokusy zneužít chaos v hlavě lidí. Ale přesto se na ni dneska podíváme. A neboj, nebudu psát o meditaci. Teda skoro.

Co je to vnitřní klid?

Co si ty představíš, pod pojmem vnitřní klid? Zenového mistra kung-fu, kterak celý den spočívá v tureckém sedu a jeho koncentrovaná mysl je natolik silná, že pouhá myšlenka odežene dotěrného komára (protože takový mistr si absolutně váží každého života a tedy komára nezabije)? Nebo někoho, kdo si večer lehne na gauč, aniž by předtím uklidil kuchyň. Bez výčitek. Bez mentálního seznamu. Protože jeho tělo řeklo dost a on ho poslechl.

Žádná odpověď není špatná. Jen pro každého z nás je vnitřní klid něco jiného. Společné je ale to, že vnitřní klid je okamžikem, kdy se v tobě přestanou prát protiklady. Kdy i přes vědomí, že ne všechno kolem tebe je v pořádku, ti to prostě nevadí.

Vnitřní klid není opakem vnitřního neklidu. Je jeho přijetím.

Jak vypadá vnitřní klid?

Předchozí nástin zenového mistra kung-fu je jistě správný, ale dovolím si tvrdit, že pro většinu lidí nedosažitelný. A přesto existuje situace, kdy i ty můžeš být absolutním zobrazením vnitřního klidu. A není to nic složitého. Ale než ti prozradím, jak na to, maličko tě ještě spravedlivě rozhořčím, přesně tak, ať máš pocit, že svůj vnitřní klid z minuty na minutu nenajdeš.

Představ si situaci, kterou můžeš spatřit v každém městě – dopravní zácpu. Kolona je, jak jinak, jen ve tvém směru. Z dálky vidíš, kterak cyklista v upnutém dresu sprintuje proti tobě v prázdném pruhu silnice. Jeho sprint ovšem nestačí na houkající sanitku, která jej dojede a bohužel vzhledem ke koloně ve tvém směru nemá jak předjet. Cyklista ovšem ve vidině své výkonnosti nezastavuje, neuhýbá na chodník, ale dál hrdě šlape do pedálů. Už vidíš svůj vnitřní neklid? A přitom se tě to ani netýká. Alespoň ne přímo.

Když děti spí, jsou dokonalé

Představ si, že večer, po takovém zážitku, lehneš do postele a usneš. A někdo pořídí tvou fotografii. Proč? Protože vypadáš dokonale. Vypadáš, že máš svůj vnitřní klid. Ruka pod hlavou, noha ční z postele, peřina poskytuje bezpečný prostor. Vidíš se? Už víš, jak vypadá tvůj vnitřní klid?

Dobře si prohlédni tu fotografii. Nespíš proto, že je všechno v naprostém pořádku, ale proto, že nebojuješ s tím, co vybojovat v tuto chvíli nejde. Spánek přišel s přijetím neklidu. A neklid odešel s přijetím spánku.

Co ještě vidíš na té fotografii?

Meditace jako přijetí vnitřního klidu

Sliboval jsem na začátku, že nebudu psát o meditaci. Teda… skoro. V žádném případě se nevysmívám meditačním technikám! Naopak! Jsou velmi efektivním nástrojem duševní hygieny. Říkám ale, že meditace není výsada klidných lidí s jogamatkou. Meditace je stav pozornosti, který máme dostupný všichni. Ale každý meditujeme různými způsoby: procházkou, vařením, zrakem rozpuštěným v táboráku, poslechem hudby. A někdo dokonce medituje, aniž by to věděl. Třeba když opravuje staré rádio a úplně zmizí v tom, co dělá.

Tak jo. Teď už víš, že vnitřní klid není výsada zenových mistrů ani odměna za bezchybný život. Je to něco, co můžeš zažít i ty. Třeba dneska večer. Třeba zítra po cestě do práce. Nebo i trochu nečekaně, když se přestaneš snažit všechno řídit (to auto ale prosím raději ano).

Pořád nevíš, kde klid hledat, nebo se ti pokaždé rozpadne pod rukama? Nic se neděje. Od toho je tady koučování. Ne abych tě naučil dýchat podle návodu. Ale ať konečně slyšíš, co v sobě přehlížíš a která tvá cesta vede ke tvému vnitřnímu klidu. Klikni sem a rezervuj si svůj první termín zdarma.

Malý nenápadný odstavec o britských vědcích

Britští vědci, působící v rámci mezioborového konsorcia na bázi multilaterální spolupráce pod záštitou institucionálně nezávislé rady pro aplikovaný výzkum v oblasti psychofyziologických determinant lidského chování, po více než dvaceti letech longitudinálního sběru dat, opakovaných dvojitě zaslepených experimentů, korelačně-kauzálních metaanalýz, kvantitativně-kvalitativního srovnávání behaviorálních vzorců v podmínkách zvýšené kognitivní zátěže a retrospektivních metaanalytických korekcí v prostředí s vysokou mírou entropie, dospěli – po řadě revizí a peer‑review procesů – k jednoznačně formulovatelné hypotéze s vysokou mírou konsenzu:

Vnitřní klid s vysokou pravděpodobností koreluje s jednoduchým, avšak psychologicky překvapivě účinným postojem, shrnutým do tří slov: Seru na to.

Komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Required fields are marked *