Co mám dělat, když se nudím – nudu vnímáme jako nepříjemný nutkavý pocit, kdy nemáme zájem o naše klasické aktivity a je pro nás obtížné se na cokoliv soustředit. Pojďme se spolu podívat, jak může být nuda užitečná!
Tři typy nudy
V prvé řadě musím zmínit, že něco jako univerzální nuda neexistuje. Můžeš ale rozlišit celkem tři různé typy nudy:
- když nemůžeš dělat to, co bys dělat chtěl, a musíš vykonávat jinou činnost
- pokud musíš dělat něco, co dělat opravdu nechceš
- když všechno vypadá dobře, ale ty se stejně bez zjevného důvodu nudíš
Nudu tedy můžeme spíše než absenci činnosti definovat jako nedostatek nadšení pro aktuálně prováděnou činnost. A jak poznáš, že se nudíš? Minimálně tě opravdu nebaví to, co zrovna děláš, jsi rozmrzelý, nespokojený, cítíš se unaveně a někdy až depresivně.
Na nudu se ale taky můžeme podívat jako na skvělou příležitost k objevování nových věcí, příležitosti pro odpočinek, nebo rozvoj zájmů a dovedností. Obecné poučky o tom, že si máš pustit televizi, zahrát si hru, nebo si číst sice mohou vést k překonání pocitu nudy, ale sám cítíš, že taková činnost je neuspokojivá, protože je pro tebe povrchní.
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!
Tohle by řekl strýc Pepin! Jak známe úsměvnou historku z knihy Bohumila Hrabala (a později i stejnojmenného filmu Postřižiny), měl by pravdu! Co ale zaručeně nefunguje?
- Bezmyšlenkovité sledování televize nebo filmů
- Procházení videí a sociálních sítí
- Bezcílné projíždění zpravodajských serverů
- Opakované kontrolování e-mailů nebo zpráv
- Bezhlavé online nakupování
- Jídlo z nudy
- Dlouhé přemýšlení nad vlastní nudou a její odmítání typu: „Já se přece nebudu nudit!“
Prozkoumej svou nudu!
Stejně se nudíš, takže těch pár minut můžeš věnovat i tomu, aby sis uvědomil, který z uvedených tří typů nudy tě aktuálně přepadl. Až zjistíš, která to je, můžeš patřičně reagovat na původce nudy.
Nemůžeš dělat to, co bys dělat chtěl a musíš dělat něco jiného? Zamysli se nad tím, jak to, co bys dělat chtěl, můžeš propojit s tím, co dělat musíš. Chceš jít na ryby, ale musíš kvůli termínu napsat hodnocení práce kolegy? A jak by to vypadalo, kdyby kolega byl na rybách s tebou? Co bys o něm řekl? Co z toho, co ti přináší uspokojení v tom, co dělat chceš, můžeš aplikovat do toho, co dělat musíš?
Musíš dělat něco, co dělat opravdu nechceš? Rozděl si úkol na množství menších a krok po kroku je vyřeš. Velké věci, nebo ty, které dělat fakt nechceš, lze často efektivně „rozsekat“ na množství menších, třeba i zábavných, částí, které nakonec dohromady dají velký celek. Co ti v minulosti pomohlo překonat nechuť k tomu, co jsi dělat nechtěl?
Všechno vypadá dobře, ale ty se stejně bez zjevného důvodu nudíš? Prozkoumej něco nového! Rozhlédni se kolem sebe a zamysli se nad tím, co ve tvém okolí k tobě promlouvá. Držíš v ruce hrneček? A co se tak vrhnout na keramiku? Vrať se k odloženým zájmům! Pamatuješ, jak jsi kdysi hrál na kytaru? A proč jsi přestal? Zorganizuj své okolí! Konečně ukliď! Zorganizuj poličku s knihami, otevři spíž, vyskládej ji a celou zorganizuj!
Pozoruj výsledky
Sleduj, jak se tvé pocity mění, už když přemýšlíš nad řešením. To, co ti přináší pocit uspokojení, potěšení, rozvíjej, hýčkej si v sobě a třeba i zapiš na příště. Sestav si svůj krizový scénář pro to, co tě aktuálně nudí, co s tím příště uděláš. Nech své myšlenky volně letět tam, kam chtějí. Dopřeji si pocit toho, že můžeš.
Co mám dělat, když se nudím
Nuda je silně negativní a deprimující pocit, ale když se s ní naučíš pracovat, bude pro tebe hodnotným momentem pro sebereflexi, objevení nových koníčků nebo navázání vztahů. Začni vnímat nudu jako příležitost! Nuda může pomoci obnovit energii a inspiraci, zlepšit výkon. Využij nudu jako nástroj k sobě samému, k odkrytí témat a příležitostí, které jsi dlouho odkládal.
Tréninková desetiminutovka na závěr
Vezmi si papír a napiš seznam 3 věcí, které můžeš dělat, když se nudíš – ať už to jsou malé aktivity (jako krátké cvičení), nebo záliby (jako kreslení). Máš to? Zavři oči, uvolni se a počítej v klidu do deseti. Rychle vydechni. Pomaličku se nadechuj a s tím počítej do 15. Pozor, tenhle nádech bude opravdu dlouhý a musíš si jej rozplánovat. Zadrž dech, dokud to půjde (a ono to moc nepůjde). Začni zvolna vydechovat. Otevři oči a přečti si, co jsi napsal. Oči znovu zavři a představuj si statické obrazy – fotografie – toho, jak zapsané věci děláš. Nech myšlenky bloudit a bloumat, zaručeně se rozprchnou k dalším a dalším možnostem. Až budeš mít pocit, že tě nic nenapadá, dej tomu ještě čas, nech obrazy v mysli pomalu se skládat.
Otevři oči a zapiš si dalších 7 věcí, které tě napadly. Příště, až tě nuda přepadne, z tohoto seznamu si něco vyber. Na nic nečekej a rovnou začni!