Už víš, čeho chceš v příštím roce dosáhnout? Jaké máš předsevzetí? V minulém článku jsme prováděli sebereflexi nad uplynulým rokem. Dnes máme poslední neděli v roce 2024 a jistě je dobře zamyslet se nad tím, co tě čeká v roce příštím.
Už jsem psal článek o tom, jak se liší terapie od koučování a že koučování zahrnuje stanovování cílů. Smysluplných cílů, které jdou o kousek víc nad naši komfortní zónu a které vedou k lepšímu životu. Správně stanovené cíle jsou klíčem k úspěchu a běžně se na sezení s klientem stává, že většinu času věnujeme právě hledání cíle. Věř mi, že když najdeme ten správný cíl, vše ostatní už jde takřka samo. Hledání cíle často bolí, protože si musíš připustit, že chceš změnu. A co víc, musíš se odhodlat k tomu, změnu opravdu chtít uskutečnit.
Pojď se podívat na to, jak můžeš takový konkrétní cíl, který bude dávat smysl a bude ti i dosažitelný, stanovit.
Selhání v podobě novoročních předsevzetí
Je to tu! Stejně jako každý rok si dáváš nesmyslná novoroční předsevzetí, která ti vydrží – když to dobře jde – do února. Třeba, že chceš zhubnout. Nebo, že budeš šťastnější. Dokonce i přesnější předsevzetí ve smyslu „letos se rozvedu“ nepatří k těm, která by se skutečně naplnila. Čím to je?
Příliš obecné cíle – Co to znamená, že budeš šťastnější? Jak poznáš, že přišlo štětí? Rozvedeš se? A co bude dál? Jak bude vypadat tvůj život po rozvodu? Zhubneš? Opravdu chceš míru své netlustosti měřit na kila? Tohle je jedna z nejběžnějších chyb novoročních předsevzetí a přesně proto většina z nich skončí už v lednu. Prostě proto, že cíl je příliš velký a příliš daleko, než aby se mohl stát skutečností.
Absence plánu – V jednom z předchozích článků jsem psal, že máš raději jednat, než plánovat, upozorňoval jsem ale na situaci, kdy plánování převládne nad činy. Absence promyšleného jasného plánu je další z chyb, které vedou k neúspěchu.
Příliš ambicí najednou – Nestaň se otrokem svých ideálů. Nemůžeš mít všechno hned a opravdu nefunguje stanovit si deset různých cílů. I s propracovaným plánem prostě nemůžeš zvládnout všechno. Uber plyn, promysli si, které cíle stojí za to uskutečnit okamžitě a které později. Určitě najdeš i myšlenku, jak cíle propojit do logického celku tak, aby na sebe navazovaly. Postav prve pevné základy domu, pak zdi a nakonec střechu.
Předsevzetí s rozmyslem
Zamysli se i nad tím, zda předsevzetí, které máš teď vytyčené a jasné, není jen cíl stanovený na základě momentálního nadšení. „Budu cvičit každý den!“ je skvělý příklad momentálního nadšení, který bez hlubšího prozkoumání nepovede k úspěchu. Chceš opravdu cvičit? Je to dobrá myšlenka. Zvaž ale, kde a kdy vznikne správný prostor pro cvičení. Bude to ráno? Nebo večer, než půjdeš spát? Zhodnoť své možnosti, prozkoumej příležitosti a pak teprve se rozhoduj.
Nastav si také záložní plán – co se stane, když se ti jednou dvakrát nepovede uskutečnit, co předsevzetí obsahuje? Jak na to budeš reagovat, vyhodnocovat pokrok? Vyhni se porovnávání s ostatními. Je dost dobře možné, že co si teď říkáš, že chceš dokázat je vlastně něco, co vnímáš od okolí jako tlak na to, co ostatní tvrdí, že dělat máš.
Jak si správně nastavit předsevzetí a cíle na příští rok
Reflektuj předchozí rok
Co se ti povedlo? Co naopak cítíš, že musíš udělat jinak? Pouč se ze svých chyb, raduj se z nich, protože právě teď přišel čas načerpat z nich inspiraci a vůli dělat věci jinak. Zaměř se na to, co se ti opravdu povedlo a co z toho můžeš využít na cestě k příštímu cíli.
Stanov si konkrétní a jednoduše měřitelný cíl.
Namísto neurčitého Budu cvičit každý den! si dej jako předsevzetí, že pokaždé, když budeš večer koukat na televizi, uděláš při každé reklamě deset dřepů.
Rozděl si velký cíl na menší kroky
Ani provazochodec nepřejde propast po laně jedním velikým krokem. Prve musí začít malým krůčkem, který udělá promyšleně a tak, aby pochopil, jak moc je lano napjaté, zda fouká vítr, zda se cítí bezpečně v tom, co dělá. Velké cíle navíc bývají děsivé. Namísto obrovského cíle Najdu si novou práci. začni tím, že napíšeš životopis.
Buď realistický
I když rád říkám, že pokud klient opravdu chce, dokáže cokoliv bude chtít, asi se opravdu nestane, že v padesáti letech budeš astronaut. Tím rozhodně neříkám, že se máš svých snů vzdát! Ponech si své sny, protože to je něco, co tě pohání dopředu. Ale zkus promyslet cíl tak, aby byl realistický. Na cestě k tomu, být astronautem, jistě existuje spousty malých cílů, které je prve potřeba naplnit. Ty hledej.
Napiš si své cíle
Rádi totiž na své cíle zapomínáme. Napiš si své cíle na čistý list papíru a ten si dej viditelně tak, aby byly jasně na očích den co den.
Stanov si termín
I ten nejhezčí cíl, dobře naplánovaný, jasně selže, pokud si nestanovíš, do kdy jej naplníš. Napiš si k plánu jasný termín, kdy dosáhneš jednotlivých kroků. Chceš zdravěji jíst? Znamená to tedy, že v únoru budou dvě večeře čistě zeleninové?
Představ si svůj úspěch
Než svůj cíl na papír napíšeš, představ si, že jej už máš. Uvědom si, jak se budeš cítit, co pro tebe znamená, že máš cíl za sebou. Zapamatuj si ten pocit, protože je to přesně to, proč to děláš.
Pozoruj, jak ti bylo, jak ti je, co se změnilo
Máš své předsevzetí, které jsi podrobil krokům z předchozího odstavce? Jak se teď cítíš? Vnímáš tu pozitivní energii a obrovskou vůli, se kterou chceš své předsevzetí splnit? A vidíš i cestu, po které půjdeš? Jsem si jistý, že ano. Nezbývá tedy, než se na tu cestu skutečně vydat. Prvním maličkým krůčkem, který ti změní život k lepšímu. Nezapomínej, že pokud budeš velké kroky dělit na ty menší, dosažitelnější, budeš je mít daleko jednodušeji na dosah ruky. A když je splníš, pocítíš příliv energie a uspokojení nad tím, co se ti povedlo. Nevzdávej se při první překážce, ale vždy si uvědom, že jdeš za svým snem. Bojuj za něj.
Není důležité jen dosahovat předsevzetí, důležitá je cesta, po které půjdeš při jejich plnění. Važ si té cesty, važ si lidí, které na ní potkáš. Když budeš mít oči otevřené, zjistíš, že už samotná cesta je nesmírně uspokojující.
Tréninková desetiminutovka na závěr
Vezmi si čistý list papíru a napiš tři věci, kterých chceš v příštím roce dosáhnout. Objektivně zkoumej, zda jsou cíle dostatečně realistické, měřitelné. Ke každému cíli si připiš jeden maličký krok, který můžeš udělat ještě teď. Máš to? U každého cíle si stanov rozumný termín, ve kterém jej chceš naplnit.
Neboj se stanovovat si předsevzetí. Je to investice do budoucnosti. Nenechávej si své cíle jen pro sebe, sdílej je s kamarády, s přáteli, s rodinou. A pokud máš strach to udělat, zkoumej, co se za takovým strachem skrývá. Znamená to totiž, že ve svůj vlastní cíl z nějakého důvodu sám dostatečně nevěříš. Až najdeš odvahu oznámit své předsevzetí nahlas, zjistíš, že v něm nejsi sám.
Tak, co, jaký první krok ještě dnes uděláš k naplnění svých snů v roce 2025?