Jak reagovat na špatné známky?

21. 6. 20260

Rok s rokem se sešel a co nevidět zas půjdou žáci a studenti horkým letním dnem domů. Někteří nesou vysvědčení dobré, někde snad budou špatné známky. Jak na ně správně zareagovat?

Malé ohlédnutí loňského léta

Loni jsme si psali své vlastní vysvědčení a na špatné známky se podívali jako na příležitost ke změně. Pamatuješ si? A jak to tvé vysvědčení dopadlo? Schválně. Osobně tipuji, že buď leží schované někde v šuplíku a nic se nezměnilo, nebo dopadlo ještě hůř než špatně, že už ani neexistuje. A to je ten problém. Ani jeden konec nevedl k žádné akci. Proč tedy ten papír skončil nevyužitý ve stole či koši a jak nám může pomoci s přijetím hodnocení našich vlastních ratolestí? A že nemáš děti? Nevadí, tohle bude i pro tebe hodnotné, slibuji.

Špatné známky ≠ špatný člověk

Za tvým vlastním špatným vysvědčením nestojí rovnítko, že jsi špatný člověk. Stejně tak špatné známky tvé ratolesti neříkají nic o jejich budoucím úspěchu v životě. Ale to, jakým způsobem se ke špatným známkám postavíme, může změnit „pravidla hry“ v budoucnosti. Přemýšlej, proč tvé vlastní, tebou vystavené vysvědčení nebylo samá jednička?

Náš vnitřní toxický hodnotitel se totiž rád pitvá v našich vlastních „pětkách“. A když už pomyslnou „jedničku“ dostaneme, je to stejné, jako když nás někdo za něco ocení nebo pochválí – neumíme ji přijmout. A přesně to samé pak děláme i svým dětem. Stáváme se jejich toxickým hodnotitelem: špatné známky řešíme hodiny i dny, ale ty dobré často jednoduše přejdeme jako absolutní samozřejmost, která si snad ani nezaslouží pozornost.

Mezigenerační přenos

Uklidním tě. Není to zpravidla tvá vina. To, s čím se teď potýkáš, je nevědomý vzorec minulosti, který si s sebou neseme od našich rodičů a prarodičů. Tvým úkolem je tenhle mezigenerační přenos teď přerušit. A to nejen u svých ratolestí, ale hlavně u sebe. Co by se stalo, kdyby namísto jakéhokoliv hodnocení přišlo letos jen upřímné poděkování? Poděkování za odvedenou práci v tomhle školním roce?

A jak by tohle poděkování vypadalo u tebe? Jak bude znít tvé vlastní poděkování sobě sama za práci v tomhle roce?

Zkus si ho letos zformulovat dřív, než ten pomyslný papír zase jen tak zahodíš do šuplíku. Přeji ti hezké letní dny!

Komentuj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Required fields are marked *